İnsan çok katlı bir binaya benzer.Doğum ve öncesi toprağın altındaki temeli , ilk katlar bebeklik, çocukluk dönemlerini temsil eder.

Yıllar ve yaşam deneyimleri arttikça kat sayısı artar.Her yaş binanın üzerine eklenen bir kat gibidir.Bu da demek oluyor ki  yaşanmışlıklarla insanın omuzlarındaki yük artar.
İnsanoğlu hep günlük iyileşme calışmalarına girer.Keyifli bir şeyler yapmak,rahatlamak, guzel bir müzik dinlemek…

Evet bunlar binanın kolonlarını sağlamlaştırır.Ancak hangilerini..Belki 10.katı..

Binamızın ayakta durabilmesi için önemli olan nedir?
Zemindeki kolonlar mı 10.kattaki kolonlar mı..
Cevap net..Zemindeki kolonları sağlamlaştırırsak yani erken dönem travmalarını çözersek bina güç kazanır.
Bu sebepledir ki Emdr ile geçmiş dönem yaşantılarını çalışırız.

Örnek verelim
2.Dünya savaşı sırasında Almanya Hollanda’daki tüm kışlık erzağı alır..  Çok aşırı boyutlara varan gıda kıtlığı sebebiyle onbinlerce insan açlıktan ölür. 3 ay boyunca Hollanda aç kalir..O sırada anne karnında olan çocuklar ile yetişkinlik döneminde yapılan bir araştırmada kişilerin büyük bir kısmının obezite hastalığına yakalandığı fark edilmiştir.Bunun sebebi ise o kişilerin anne karnında yaşadığı erken dönem travması olduğu bulunur.Bebekliklerinde dünya ile ilgili olumsuz bir bilgi edinen, güvende olmadığını fark eden beden,vücudumda stok yapmalıyım.Her an yiyeceksiz kalabilirim şeklinde biliçdışı korkularla yeme davranışı geliştirmişlerdir.

Peki bu nasıl oluyor?

Anne karnında bellek gelişimi ve frontal lob beyin işlevi gelişmemiş oluyor.Kişi o travmaları, ayrıntıları hatırlamıyor.Ancak o travmaların ona ne hissetttirdiğini hipokampusa örtük belleğe kodlamış bulunuyor.Hipokampus ise beyini ileride ki davranışları seçmesi için yönlendiriyor.

Tehlikedesin..Güvende değilsin..Yemek yemelisin..

Eğer bu dönemde yaşayan bir Hollandalı terapiye gelmiş olsaydı,onun anne karnındaki anılarından yani Hipokampus’daki yanlış kodlamalara müdahale etmekle çalışmaya başlar,gitgide binanın üst katlarına çıkar ve tüm binayı sağlamlaştırırdık.

Eski anılar,gelecekteki seçimlerinizi,davranışlarınızı,tutumlarınızı bilinçdışı bir şekilde yönetir.İçinizdeki patrona karşı çıkamazsınız.Sağlıklı bir ruh sağlığı için EMDR çağın en ciddi iyileştirme aracıdır.

Ezgi Demirer
Uzm. Klinik Psikolog